Wróć

Życie muzealne wśród wystaw – zapraszamy na konferencję

Czy można wyobrazić sobie muzeum bez wystaw? Z pewnością nie. Po co bowiem gromadzić – często nakładem sporych sił i środków – wyjątkowe obiekty, skoro nikt poza muzealnikami ich nie zobaczy? Czy tego chcemy, czy nie, dzisiejsze muzea to ośrodki życia tłumnie odwiedzane przez widzów. Ta rosnąca frekwencja na wystawach bardzo cieszy, ale z drugiej strony mamy setki godzin pracy kuratorów, konserwatorów, twórców tekstów, aranżacji, wreszcie osób zajmujących się szeroko pojętą promocją.

Nie ulega wątpliwości, że wystawa to jedno z najciekawszych, ale też bardzo wymagających zadań stojących przed muzealnikami. Daje satysfakcję, kiedy widzimy tłumy odwiedzających, ale też na wszystkich etapach rodzi wiele wyzwań, z którymi musimy się zmierzyć. I to właśnie o nich chcielibyśmy porozmawiać podczas konferencji, która odbędzie się 5 października w Tyskiej Galerii Sportu. Organizujemy ją wspólnie z Muzeum Miejskim w Tychach.

Program:

10.00 – Otwarcie konferencji

10.10 – Aleksandra Matuszczyk (dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach) – „Miasto w pamięci żywej. Znaczenie świadków historii dla programu Muzeum Miejskiego w Tychach”

10.35 – Michał Murzyn (Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem) – „Historia miejsca a oferta muzealna. Znaczenie siedziby Muzeum Palace dla prac programach nad nową wystawą stałą Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem”

11.00 – Anna Pruss-Świątek (Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy im. Leona Wyczółkowskiego) – „Nie tylko ewidencja. Zarządzanie kolekcją muzealną w instytucji regionalnej”

11.25 – Anna Rosińska, Adrian Gazda (fpsystem) „Muzeo – obsługa wystawy w pracach muzealnych – prezentacja Muzeo w wersji internetowej – wspomaganie wystaw – kwerendy na własne wystawy, postępowanie w obsłudze obiektów dla wystawy”

11.45 –12.20

Przerwa, rozmowy kuluarowe

12.20 – Franciszek Pacewicz (fpsystem) – „Wstęp do wystaw. Omówienie wyników badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych zrealizowanych w ramach projektu Ekspozeo”

12.45 – Andrzej Daniluk (ekspert ds. digitalizacji dóbr kultury) – „No photo, no story. Praktyka doboru i gromadzenia wizerunków ikonograficznych na potrzeby wystaw muzealnych”

13.10 – Michał Wysocki (doradca ds. spraw programowych w nowych i modernizowanych muzeach) – „Dlaczego limit znaków to mit. Wybrane aspekty prac nad tekstami ekspozycyjnymi”

13.35 – Marcin Wiśniewski (Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu) – „Ogólnopolskie muzeum regionalne? Miejsce historii powszechnej i regionalnej w pracach scenariuszowych Muzeum Powstania Wielkopolskiego”

13.40 – Ada Buniewicz (fpsystem) – „Ekspozeo – wspomaganie tworzenia wystawy – społeczność, rytm i wspólnota – wektory wystawy”

14.00 – Podsumowanie i zakończenie konferencji

Prosimy o potwierdzenie przybycia do 18 września 2022, tel. 887 450 212, mail: g.oleksy@muzeum.tychy.pl

foto: Grzegorz Krzysztofik / materiały Muzeum Miejskiego w Tychach