Wróć

Muzeum w sieci

Pandemia sprawiła, że zdecydowana większość muzeów przeniosła swoją aktywność do internetu. To tu odbywały się prelekcje, warsztaty, szkolenia, ba, nawet wernisaże.

Wygląda na to, że z wirusem (przynamniej póki co) już sobie poradziliśmy, ale po tej niecodziennej sytuacji pozostało nam coś cennego – umiejętność coraz sprawniejszego poruszania się po sieci i wykorzystywania jej w muzealnej pracy. A skoro tak, to warto sięgać po narzędzia, które to umożliwiają, a dostępne są za pośrednictwem naszego systemu.

Obiekty i wydarzenia – tym warto się pochwalić

Pierwsze skojarzenie związane z obecnością muzeum w internecie to oczywiście portale do udostępniania zbiorów. Ma je już wiele placówek – i tych większych, i mniejszych. Połączenie takiego portalu z systemem Muzeo sprawia, że publikacja jest banalnie prosta i sprowadza się do jednego kliknięcia. Równie łatwe jest prezentowanie muzealnych wydarzeń, które zostały opisane w systemie. Tym samym upieczemy dwie pieczenie przy jednym ogniu: wydarzenia są należycie zewidencjonowane, a przy tym – co przecież najważniejsze – dowiedzą się o nich nasi odbiorcy.

Stworzyliśmy portale dla Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum PRL w Krakowie i Muzeum Ziemi Wałeckiej. Oferujemy także portale dokumentujące straty wojenne (np. portal Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy) i inne – według potrzeb naszych Klientów.

Tym z Państwa, którzy jeszcze nie posiadają swoich portali do udostępniania zbiorów i wydarzeń, oferujemy bezpłatną (a przy tym równie szybką i łatwą) publikację na naszym portalu MuzeON, o którym więcej przeczytacie tutaj.

Biblioteka wychodzi za mury

Wykorzystywanie internetu w muzealnej pracy nie jest oczywiście domeną tylko działów promocji. Połączenie dostępnego w systemie Muzeo modułu bibliotecznego z katalogiem online znacznie ułatwia pracę muzealnym „bibliotekarzom”: w katalogu zalogowani użytkownicy mogą przejrzeć muzealne zbiory i zarezerwować wybrane pozycje, a pracownik biblioteki z poziomu systemu zarządza poszczególnymi rezerwacjami i wypożyczeniami, wystawia monity itp.

Szukajcie, a znajdziecie

Posiadanie w muzeum atrakcyjnych zbiorów to oczywiście wielkie szczęście dla muzealnika, ale czasem też dopust Boży, bo oznacza to nawał próśb i zapytano możliwość ich wypożyczenia. Dzięki Muzeo i modułowi kwerend zewnętrznych praca muzealnika ogranicza się w tej kwestii do niezbędnego minimum. Połączenie modułu z przygotowaną przez nas stroną internetową pozwala zalogowanym muzealnikom z innych placówek samodzielnie wyszukiwać obiekty do ewentualnego wypożyczenia. System zapisuje kwerendy, przedstawia obiekty (obraz i opisy), a w przypadku, gdy obiekt w podanym okresie jest niedostępny, automatycznie udziela odpowiedzi negatywnej. Użytkownik systemu Muzeo może ze swojej strony zarządzać zapytaniami, udzielać odpowiedzi i prowadzić cały proces kwerendy, aż do wypożyczenia i zwrotu. Co ważne, system automatycznie przygotuje pełną dokumentację kwerendy. Dodatkowym udogodnieniem jest powiadamianie muzealników o nowych zapytaniach mailem lub sms-em.


Powyższe rozwiązania to nie wszystkie nasze pomysły na obecność muzeum we współczesnym e-świecie. O kolejnych poinformujemy już wkrótce. Jesteśmy także otwarci na wszelkie sugestie i propozycje – jak zawsze postaramy się spełnić Państwa oczekiwania.

Zapraszamy do kontaktu!