Wróć

Wirtualny spacer śladami powstańców

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości uruchomiło nową platformę internetową: powstanie.wmn.poznan.pl. Odwiedzający to miejsce mogą obejrzeć animowane historie związane ze zwycięskim Powstaniem Wielkopolskim, ale przede wszystkim poznać najnowsze informacje dotyczące budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Stronę otwiera animacja, która ukazuje ideę towarzyszącą tej wielkiej inwestycji kulturalnej Miasta Poznania. Powstała ona we współpracy
z projektantem muzeum – warszawską pracownią architektoniczną WXCA i pozwala zobaczyć, jak będzie wyglądać nowe muzeum w jego historycznym otoczeniu.

Ważną częścią portalu są animowane historie związane z Powstaniem Wielkopolskim. Zostały oparte na świadomie wybranych eksponatach, m.in. lufie armaty fortecznej z pierwszej połowy XIX wieku, chorągwi z naszytym orłem wykonanej przez Kazimierę Garstecką z Puszczykowa czy matrycy do wybijania odznaczenia pamiątkowego „Wielkopolska Matkom Poległych”. Wszystkie one nawiązują do struktury przyszłej wystawy stałej nowego muzeum czyli genezy powstania, samego czynu zbrojnego oraz jego efektów. Głównym celem muzealnej ekspozycji będzie ukazanie wyjątkowości Powstania Wielkopolskiego jako powstania zwycięskiego, opartego na szerokiej bazie społecznej, a także podkreślenie determinacji i bohaterstwa powstańców oraz ogromnej ofiarności ludności cywilnej. Na stronie znajdziemy też stale aktualizowany katalog wybranych eksponatów, które znajdą się w przyszłym muzeum.

WMN cały czas prowadzi zbiórkę eksponatów związanych z powstaniem
i Wielkopolską przełomu XIX i XX wieku, które mogą wzbogacić przyszłą ekspozycję Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Poszukiwane są wszelkie przedmioty, które tworzyły tamtą epokę: od fotografii, listów czy pamiętników, przez broń, fragmenty mundurów i flag po domowe sprzęty codziennego użytku, kubki czy sztućce. Darczyńcy z całego kraju przekazali muzeum już ponad 800 muzealiów, m.in. fotografie i dokumenty rodzinne, mapy z końca XVII, XIX i początku XX wieku, broń powstańczą, pocztówki i ryciny. Do najcenniejszych należą m.in. ofiarowane przez Krystynę Sławską pamiątki po jej dziadku, wybitnym poznańskim architekcie Rogerze Sławskim i jego żonie Walerii: meble z początku XX w. (w większości w stylu biedermeier wykonane na prywatne zamówienie Rogera Sławskiego), lustra, lichtarze, porcelana, sztućce, walizeczka podróżna, a także szal i rękawiczki Walerii. Równie cenne dla muzealników są dokumenty, pamiątki i rysunki Antoniego Knajdka, przekazane przez jego rodzinę. A. Knajdek był powstańcem wielkopolskim, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, ale też bardzo zdolnym malarzem, który walki powstańcze szkicował w swoim notatniku. Wiele tych rysunków zachowało się do dziś.

Realizowany przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości projekt „Wirtualny spacer po nowym Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919” został sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”. Jest to kolejny krok starań o nową siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Platforma powstanie.wmn.poznan.pl została przygotowana według standardów WCAG 2.1 dlatego będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych.

Dotychczasowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 mieści się na Starym Rynku i jest niewystarczająca, by w pełni opisać historię zwycięskiego zrywu, pokazać wszystkie zbiory i organizować duże wydarzenia. Pomysł powiększenia Muzeum zrodził się przy okazji obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Zyskał akceptację władz samorządowych, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ogólnopolskiego środowiska naukowego.

Nowe muzeum stanie na Wzgórzu św. Wojciecha. Prace projektowe trwają już ponad rok. Opracowane zostały wytyczne projektantów budynku dla projektu wystawy stałej w nowym muzeum oraz wielobranżowa koncepcja. Na potrzeby projektowe wykonano też szczegółową inwentaryzację zieleni, bo ponad połowa z terenu przeznaczonego pod inwestycję w przyszłości będzie parkiem. 

Obecnie projektanci oraz zespół muzeum współpracują przy przygotowaniu projektu budowlanego, konsultując szczegóły związane z przestrzeniami wystawowymi, magazynami oraz specjalistycznymi pracowniami konserwacji muzealiów oraz digitalizacji. Prace nad projektem budowlanym zakończą się do końca bieżącego roku, a na początku 2021 roku zostanie złożony wniosek o pozwolenie na budowę.