Wróć

Muzea nowej rzeczywistości – szanse i zagrożenia

9 września w Rzeszowie zorganizowaliśmy konferencję „Muzea nowej rzeczywistości – szanse, zagrożenia, rozwiązania”. Podczas trzygodzinnego spotkania zaproszeni przez nas prelegenci poruszyli szereg interesujących zagadnień.

Konferencję otworzył właściciel fpsystem Franciszek Pacewicz, który pokrótce omówił początki działania naszej firmy i współpracy z muzeami w zakresie ewidencji obiektów muzealnych, a także sposób, w jaki obecnie podchodzimy do tego zagadnienia.

Kolejne wystąpienie poświęcone było digitalizacji obiektów muzealnych – Joanna Szarata z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie opowiedziała o zrealizowanym przez placówkę projekcie Wirtualne Muzea Podkarpacia, a także o powstaniu w muzeum pracowni digitalizacyjnej i jej doświadczeniach.

Trzecią prelekcję wygłosił Szymon Kowal, dyrektor ds. rozwoju w firmie Projekt Multimedia, który poruszył temat rozwiązań, jakie muzea stosują przygotowując ekspozycje, a także wyzwań, jakie stawia przed nimi współczesny świat i stale rozwijające się technologie.

Bardzo ciekawe wystąpienie przygotowała Alicja Knast, która na przykładzie własnych doświadczeń omówiła nie tylko błędy, jakie muzea popełniają realizując projekty inwestycyjne, ale też szanse, jakie przed nimi stoją.

Na koniec głos zabrali przedstawiciele naszej firmy – Ada Buniewicz i Piotr Kucharczyk, którzy opowiedzieli o powstającym portalu dla muzealników i miłośników kultury MuzeON oraz o zastosowanych w systemie Muzeo rozwiązaniach ułatwiających zarządzanie procesami w pracach muzealnych i współpracę między działami.