Wróć

Zapraszamy na konferencję

W dniu 9 września br. organizujemy w Rzeszowie konferencję dla muzealników z Podkarpacia i okolic. Podczas ok. 2 – godzinnego spotkania chcielibyśmy omówić kilka tematów:

  • „Digitalizacja obiektów muzealnych” (Joanna Szarata, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie).

Podczas wystąpienia zostaną zaprezentowane doświadczenia Laboratorium 3D, które powstało w 2011 roku w ramach projektu unijnego „Wirtualne Muzea Podkarpacia”. Poruszone zostaną tematy digitalizacji na cele ewidencyjne oraz wizualne – stosowane w kategoriach popularno-naukowych i promocyjnych.

  • „Jak nie zmarnować szansy? Procesy inwestycyjne w muzeach – rewitalizacja, wystawy stałe, zmiana funkcji” (Alicja Knast).

Dynamika zmian, jakie zachodzą w otoczeniu muzeów, wymusza zmiany w sposobie ich działania pomimo, iż cele wyznaczone przez ustawodawcę pozostają niezmienne. Podczas wystąpienia omówione zostaną wszelkie aspekty związane z wkroczeniem muzeum na drogę działań o charakterze inwestycyjnym, a tym samym w nowy tryb pracy, związane z tym szanse i zagrożenia. W tej nowej  – dla muzeum – rzeczywistości należy oprzeć się na dwóch filarach: całkowicie mierzalnym, związanym z efektami inwestycyjnymi, a także na tzw. części miękkiej, w której skład wchodzi sposób realizacji misji i wizji, wykorzystania zasobów ludzkich, nowa struktura i kultura pracy.

  • „MuzeON – włącz się do muzealnej społeczności” (Adrianna Buniewicz, Fpsystem).

Prezentacja nowego portalu dla muzealników, pasjonatów historii i dziedzictwa kulturowego. Będzie on zawierał relacje z najciekawszych wydarzeń muzealnych, informacje o szkoleniach i konferencjach, oferty pracy w muzeach, informacje z kraju i ze świata, a także opisy najciekawszych obiektów umieszczane przez same muzea. Znajdą się tam również oferty firm realizujących usługi dla muzeów, forum, baza twórców i miejsce, gdzie muzea będą mogły zaprezentować swoją ofertę, np. wystawy, które wypożyczają. Ważną częścią portalu będzie miejsce do publikacji tekstów pisanych przez samych muzealników.

  • „Wstęp do zarządzania jakością na podstawie współpracy działów inwentaryzacji oraz konserwacji i digitalizacji” (Piotr Kucharczyk, Fpsystem).

Jednym z rozwiązań wprowadzonych do systemu Muzeo jest możliwość współpracy między działami, np. w kwestii zleceń digitalizacyjnych. Użytkownik będący opiekunem bądź inwentaryzatorem danej księgi może za pośrednictwem systemu wysłać zlecenie do działu digitalizacji. To ważne zwłaszcza dla dużych muzeów, w których dział digitalizacji i inwentaryzacji mieszczą się w różnych budynkach, ale i w mniejszych placówkach ta funkcjonalność systemu ułatwia współpracę między działami. Obserwując status danego zlecenia pracownik wie, na jakim etapie się ono obecnie znajduje. W ten sam sposób można tworzyć zlecenia konserwacji.

  • Muzeum w dobie technologii interaktywnej (Szymon Kowal, Projekt Multimedia Sp. z o.o.)

Przed muzeami w całej Polsce niełatwe zadanie. Muszą zainteresować swoimi zbiorami reprezentantów pokolenia Z, czyli młodych ludzi wychowanych na nowoczesnej technologii. Powstające w ostatnich latach multimedialne muzea świetnie sobie z tym radzą. Oferują zwiedzającym mnóstwo atrakcji w postaci efektownych instalacji, są naszpikowane elektroniką, kuszą połączeniem rozrywki i edukacji. Co z obiektami, które istnieją od wielu lat i nie mają możliwości diametralnej zmiany? Czy klasyczne formy ekspozycyjne mają jeszcze rację bytu? Jak dostosować wystawę do potrzeb osób niepełnosprawnych przy mocno ograniczonych budżetach? Jak znaleźć balans pomiędzy zastosowaniem multimedialnych rozwiązań, które mają uatrakcyjnić zwiedzanie, a jednocześnie nie zmienić swojego obiektu w „muzealny Disneyland”? Planując jakiekolwiek działania, należy stale brać pod uwagę bariery wynikające z ograniczonych środków finansowych i obostrzeń formalnych.  Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych nie wyklucza zachowania tradycyjnego charakteru muzeów. Odpowiednio dobrany sprzęt będzie współgrał z ekspozycją. W zależności od koncepcji i przeznaczenia może pozostawać niewidoczny dla zwiedzających lub stanowić centralny element w pomieszczeniu. Przyszłością muzeów są wystawy, które angażują odbiorców do interakcji, gdzie turyści są stymulowani dźwiękiem, obrazem, a nawet zapachem! Zwiedzający takie obiekty mają bezpośredni kontakt z prezentowanymi przedmiotami. Czerpią wiedzę za pomocą wielu zmysłów. Rozwiązania technologiczne są jedynie dodatkiem do ekspozycji. Jednocześnie jednak dzięki nim wycieczka po muzeum pozostaje dla zwiedzających niezapomnianym przeżyciem.

Planujemy, że każde z wystąpień potrwa ok. 20 minut, po czym będzie czas na dyskusję i kawę. Całe spotkanie potrwa ok. 2 godzin.

Nasza mini – konferencja odbędzie się w sali konferencyjnej hotelu Apart, Rzeszów, ul. Podpromie 12, w dniu 9 września (środa) w godz. 11.00 – 13.00. Mamy nadzieję, że zechcecie Państwo w niej uczestniczyć. Zgłoszenia prosimy nadsyłać mailem na adres ada@fpsystem.pl.

Serdecznie zapraszamy, zespół Fpsystem.