Wróć

Nie tylko pigułki

Kilka tygodni temu do grona naszych klientów dołączyło łódzkie Muzeum Farmacji im. prof. J. Muszyńskiego. Placówka ta ma w swoich zbiorach wiele przyrządów i naczyń służących do przygotowywania leków, a także przepiękne zabytkowe meble apteczne.

Muzeum powstało w 2008 r. Mieści się w zabytkowej mieszczańskiej kamienicy, w której powstała pierwsza łódzka apteka (działająca zresztą do dziś). Wchodząc do muzeum możemy poczuć się jak w aptece z przełomu XIX i XX wieku. Wśród eksponatów znalazły się zabytkowe meble, naczynia i przyrządy do wytwarzania leków, m.in. stół recepturowy, wagi apteczne i laboratoryjne, żeliwne i porcelanowe moździerze, a także zbiór farmakopei.

W ramach swojej działalności muzeum organizuje wystawy czasowe poświęcone historii farmacji, ważnym wydarzeniom i osobom, które miały największy wpływ na rozwój farmacji. Jest również organizatorem konferencji, szkoleń i warsztatów dla farmaceutów oraz różnego rodzaju lekcji i spotkań muzealnych dla wszystkich grup wiekowych. Uczestniczy w spotkaniach naukowych i sympozjach poświęconych farmacji. Ściśle współpracuje z Łódzkim Uniwersytetem Medycznym, innymi uczelniami wyższymi, polskimi i zagranicznymi muzeami, a także instytucjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz farmacji i dziedzictwa kulturowego.

Podczas naszej niedawnej wizyty w muzeum mieliśmy okazję nie tylko obejrzeć bardzo ciekawą ekspozycję, ale też poznać historię powstania placówki. Bardzo dziękujemy za gościnne przyjęcie i już cieszymy się na dalszą współpracę ?