Wróć

Pożar w Chinatown mógł strawić tysiące muzealnych eksponatów

W nocy z 23 na 24 stycznia w Museum of Chinese in America (MOCA) w Nowym Jorku wybuchł groźny pożar. Mógł on zniszczyć dziesiątki tysięcy eksponatów opowiadających ponad stuletnią historię chińskiej imigracji w  USA.

Pożar wybuchł w czwartkowy wieczór. Gasiło go ponad 200 strażaków. Dziewięciu z nich zostało rannych. Do szpitala odwieziono także mężczyznę, którego odnaleziono w budynku.

W mieszczącym się na Lower East Side budynku mieści się m.in. magazyn MOCA. Znajdowało się w nim ok. 85 000 bezcennych eksponatów poświęconych historii chińskich imigrantów w USA. Są wśród nich darowizny od chińskich rodzin, których przodkowie wyemigrowali do USA, w tym m.in. tkaniny, suknie ślubne, tradycyjne chińskie sukienki, menu z pierwszych restauracji w Chinatown, plakaty filmowe, pocztówki, listy i bilety na statek.

Prezes muzeum Nancy Yao Maasbach przyznała w CNN, że po wybuchu pożaru poczuła się tak, jakby ktoś jej umarł. Podkreśliła, że zgromadzone eksponaty były bezcenne. Nie wiadomo na razie, jaki jest zakres strat, ale na pewno są one bardzo duże. Pracownicy muzeum prawdopodobnie nie będą mogli wejść do budynku przez kilka tygodni.

Główna siedziba muzeum, mieszcząca się kilka przecznic dalej, będzie działać normalnie.

źródło: Artnet