Wróć

Centrum Archiwistyki Społecznej – start 1 lutego

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołał Centrum Archiwistyki Społecznej. Oficjalnie placówka zacznie działać 1 lutego.

CAS będzie prowadzone wspólnie przez MKiDN i Fundację Ośrodka Karta. Na jego czele stanie Katarzyna Ziętal, która kierowała dotąd pracą Obserwatorium Archiwistyki Społecznej w ramach Fundacji Ośrodka Karta. Fundacja ta w ciągu 38 lat stworzyła największe w Polsce archiwum społeczne, a od 2002 roku działa na rzecz archiwistyki społecznej.

Podczas uroczystego podpisania umowy, które odbyło się 24 stycznia, minister P. Gliński podkreślał, że CAS będzie wspierało wysiłki osób tworzących różnego rodzaju archiwa społeczne – rodzinne, personalne, lokalne czy zawodowe. Dodał, iż liczy na to, że Centrum wzmocni aktywność tysięcy osób w całej Polsce. Zwrócił także uwagę na to, że polskie archiwa często działają w bardzo trudnych warunkach (zarówno instytucjonalnych, jak i lokalowych) i koniecznie trzeba to zmienić.

Budżet CAS ma wynieść od ok. 2,5 do 2,8 mln zł. Do najważniejszych zadań placówki będzie należało m.in. trwałe zapisywanie historii społecznej Polski, historii społeczności lokalnych, rozwijanie portalu osa.archiwa.org, który jest centrum informacji o zbiorach archiwów społecznych, budowanie sieci liderów, a także działania na rzecz wymiany doświadczeń między archiwistami społecznymi  i wspieranie ich pracy.

źródło: MKiDN