Wróć

Obóz okiem archeologów

Muzeum Krakowa zaprasza na promocję albumu „KL Plaszow. Archeologia miejsca pamięci” poświęconego przeszłości obozu i prowadzonym na jego terenie badaniom archeologicznym.

Głównym źródłem wiedzy o historii KL Plaszow są m.in. dokumenty, zdjęcia, plany oraz relacje byłych więźniów. Dzięki prowadzonym od 2016 roku badaniom archeologicznym dołączyła do nich nowa kategoria – zabytki archeologiczne.  Na terenie byłego obozu odkryto relikty budynków, pozostałości obozowej infrastruktury oraz kilkanaście tysięcy artefaktów. Album „KL Plaszow. Archeologia miejsca pamięci” pokazuje nie tylko przeszłość obozu, ale też sam proces badań archeologicznych.

Tematem spotkania będą relikty historii KL Plaszow, które pozwalają rekonstruować historię obozu, a jednocześnie opowiadają o obozowej egzystencji i przedwojennym życiu więźniów. Planowana jest także rozmowa na temat roli i znaczenia badań archeologicznych w XX i XXI wieku. W spotkaniu wezmą udział Kamil Karski – autor wydawnictwa, archeolog w Muzeum Krakowa, odpowiedzialny na badania terenu KL Plaszow  oraz dr Dawid Kobiałka  – archeolog i antropolog kulturowy, autor publikacji z dziedziny archeologii XX w.

Spotkanie odbędzie się 6 lutego o godz. 18.00 w Fabryce Emalii Oskara Schindlera (ul. Lipowa 4). Wstęp wolny.