Wróć

Straty wojenne – temat wart uwagi

W ostatnich dniach sporo mówi się i pisze o poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej stratach dóbr kultury.

Pojawiające się w różnorakich mediach informacje mają różny wydźwięk: nie brak takich, które zarzucają polskim muzeom zawłaszczenie dzieł należących do Żydów (MKiDN wystosowało w tej sprawie oficjalny komunikat, o którym pisaliśmy tutaj, mówi się także o polskich dziełach sztuki wywiezionych w czasie wojny lub tuż po niej do ZSRR. Temat jest poważny, bo z danych Ministerstwa Kultury wynika, że w wyniku działań wojennych Polska straciła ponad 500 tysięcy dzieł sztuki, których wartość szacuje się dziś na 62 miliardy złotych. Czy kiedykolwiek uda się je odzyskać? To bardzo mało prawdopodobne, ale na pewno warto zewidencjonować poniesione straty i korzystać z wszelkich informacji, które mogą pomóc je odzyskać.

Muzeom, które już prowadzą lub zamierzają zająć się badaniami dotyczącymi poniesionych strat, polecamy moduł „Straty wojenne”, który jest częścią systemu Muzeo. Służy on do ewidencji muzealiów, których fizycznie w muzeum nie ma, ale jest ono w posiadaniu zapisów świadczących o tym, że znajdowały się w nim przed wojną.

System pozwala na szczegółowy opis obiektu (także w języku obcym), w którym możemy umieścić m.in. sposób pozyskania wizerunku danego obiektu, historię poszukiwań, bibliografię czy miejsce odnalezienia. System pozwala na dołączenie do obiektu nieograniczonej ilości plików (zdjęć, skanów), co umożliwia jego dokładną weryfikację. W module jest także miejsce na umieszczenie katalogu stron internetowych i innych źródeł informacji o stratach wojennych, co może ułatwić poszukiwania. Co ważne, każda informacja może być udostępniana na stronie www również w języku obcym, co ułatwia odnalezienie obiektu obcokrajowcom.

Zainteresowane modułem „Straty wojenne” muzea zapraszamy do kontaktu z nami – odpowiemy na wszelkie dodatkowe pytania. Zachęcamy także do odwiedzenia przygotowanej przez nas strony dokumentującej straty wojenne Muzeum Okręgowego (dawniej Muzeum Miejskiego) w Bydgoszczy. Funkcjonuje ona przy współpracy z systemem Muzeo.