Wróć

Tydzień pełen wydarzeń

Bezpłatne wykłady, spotkanie promujące katalog wystawy, warsztaty dla dużych i małych oraz wystawy czasowe – nadchodzący tydzień w Muzeum Krakowa zapowiada się bardzo interesująco.

Już we wtorek, 21 stycznia, Muzeum Podgórza zaprasza na wykład poświęcony kolei w czasach PRL. Poprowadzi go dr Marcin Jarząbek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a uczestnicy będą mogli dowiedzieć się m.in. tego, jak polityka gospodarcza Polski Ludowej, mimo rekordów przewozowych, doprowadziła do regresu technicznego i funkcjonalnego kolei oraz jaki był jej odbiór społeczny w tamtych czasach.

Tego samego dnia w podziemiach Rynku odbędzie się wykład emerytowanego oficera Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie Leszka Buczka, który opowie o walkach z ogniem w Krakowie. Podobnym tematom poświęcone będą warsztaty plastyczne dla rodzin z dziećmi, które odbędą się w niedzielę, 26 stycznia. Ich uczestnicy dowiedzą się, kto ratował Kraków przed pożarem, dlaczego Smok Wawelski ział płomieniami i jak skończył się dla miasta najazd tatarski. Powstanie również ilustracja do jednej z poznanych opowieści.

W środę, 22 stycznia, w Muzeum Nowej Huty odbędzie się spotkanie promujące katalog do wystawy „Mój drugi dom? Huta im. Lenina”. Wystawa jest próbą spojrzenia na kombinat jako socjalistyczny zakład pracy. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Instytutu Etnologii i Antropologii kulturowej UJ, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Krakowa.

25 stycznia w oddziale MK Celestat będzie można wysłuchać wykładu Małgorzaty Niechaj poświęconego szopkom krakowskim. Omówiona zostanie m.in. tradycja szopkarstwa krakowskiego, rola i znaczenie konkursów szopek, a także zmiany w tworzeniu szopek krakowskich.

Muzeum zaprasza w swoje podwoje także młodzież chcącą wziąć udział w warsztatach plastycznych. 26 stycznia w Fabryce Emalii Oskara Schindlera odbędą się zajęcia „Propaganda wczoraj i dziś”, na których będzie można bliżej poznać zjawisko propagandy, porównać jak funkcjonowała ona w czasie II wojny światowej i czasach nam współczesnych, poznać mechanizmy stojące za działaniami agitacyjnymi i sposoby docierania do odbiorców. W warsztatowej części spotkania jego uczestnicy stworzą własne plakaty i zastanowią się, jak współczesne działania marketingowe wpływają na człowieka.

Muzeum Krakowa zaprasza także na wystawy czasowe i zajęcia edukacyjne organizowane w ramach ferii. Dokładne terminy i szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.muzeumkrakowa.pl/aktualnosci.